Czy można sprzedać mieszkanie bez zgody współwłaściciela?

Posiadanie nieruchomości wiąże się nie tylko z profitami i przywilejami, ale też licznymi zobowiązaniami i powinnościami. Dodatkową komplikację może stwarzać istnienie współwłasności, czyli sytuacji, gdy właścicieli nieruchomości jest kilku. Do współwłasności dochodzi zwykle na skutek dziedziczenia lub rozwodu współmałżonków – są to częste przypadki.

Trudności zaczynają się wtedy, gdy pomiędzy współwłaścicielami dochodzi do konfliktów. Każdy z nich może dysponować swoim udziałem w nieruchomości na własny sposób i wedle własnego uznania, chcąc nawet sprzedać swoją część. Czy to jest jednak możliwe? Czy można dokonać zbycia swojego udziału bez zgody pozostałych współwłaścicieli? Prawnie jest to oczywiście możliwe – reguluje to art. 198 Kodeksu cywilnego, który mówi, że: „Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli”. W ramach owego „rozporządzania” mieści się również sprzedaż swojej części. Nie trzeba nawet informować innych współwłaścicieli o zamiarze pozbycia się swojej części, nie potrzeba na to ich zgody. Jest to jednak trudne przedsięwzięcie, z którym wiąże się sporo komplikacji i które wymaga dużo czasu.

Mało kto bowiem jest skłonny do zakupu tylko części nieruchomości, z której korzystają inne – obce osoby. Potencjalni kupujący rzadko decydują się na problematyczną nieruchomość ze skomplikowanym statusem prawnym, nawet jeśli jej cena jest atrakcyjna. Osoba zdecydowana na sprzedaż swojego udziału może więc stanąć przed nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy relacje z pozostałymi współwłaścicielami są trudne i napięte.

W takiej sytuacji dogodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm zajmujących się profesjonalnym skupem nieruchomości. Zapewniają one szybką, wygodną i bezpieczną transakcję. Nieważne, że masz do zaoferowania tylko udział w nieruchomości, a nie całość. Nie stanowi to problemu i przeszkody – Twoja oferta nie zostanie odrzucona. Co ważne, żadnego znaczenia w takim przypadku nie ma też wielkość udziału. Transakcja przebiega podobnie, jak w przypadku sprzedaży całej nieruchomości.  Jeśli posiadasz udział w mieszkaniu i chcesz w krótkim czasie pozbyć się uciążliwego zobowiązania, zwróć się do skupu nieruchomości. Wystarczy, że skontaktujesz się i opowiesz o nieruchomości.

W krótkim czasie otrzymasz odpowiedź zawierającą bezpłatną i niezobowiązującą ofertę zakupu. Możesz także liczyć na pomoc w zgromadzeniu dokumentów potrzebnych do podpisania umowy sprzedaży. Nie masz na to czasu? – wybrana firma wyręczy Cię w tym zadaniu, a także pomoże załatwić wszelkie niezbędne formalności. Jeśli przedstawiona oferta odpowiada Ci, nie pozostaje nic innego, jak podpisanie aktu notarialnego – i w tym przypadku wszystko zostanie elastycznie dostosowane do Twoich zobowiązań życiowych. Bezpośrednio u notariusza – gotówką – otrzymasz zapłatę za swoje mieszkanie. Wszystko odbywa się więc ekspresowo, bezpiecznie i zgodnie z przepisami prawa.  

Warto zaufać doświadczonym specjalistom i powierzyć im swoją sprawę – z pewnością znajdą rozwiązanie dla nawet najbardziej skomplikowanej sytuacji. Na pewno będziesz usatysfakcjonowany – oferta cenowa jest zawsze uczciwa i rzetelna. Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy zaoferowane Ci zostaną solidne rozwiązania i spersonalizowane propozycje. Firmy skupujące mieszkania działają na terenie całego kraju – Twoja lokalizacja nie stanowi więc żadnej przeszkody.

Zdecyduj się na sprzedaż swojego lokalu bez wychodzenia z domu w kilku prostych krokach. To naprawdę działa!