Zawieranie umowy o dożywocie jest szczególnie popularne wśród osób w podeszłym wieku, które chcą sobie zapewnić opiekę lub dodatkowe źródło dochodu. Tylko co to tak naprawdę jest i z czym się wiąże? Dożywocie polega na tym, że osoba, która kupuje lub otrzymuje nieruchomość – w zamian za przeniesienie na nią własności nieruchomości – musi zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie.
Związany jest z tym szereg obowiązków i ograniczeń. Nieruchomość obciążoną dożywociem można oczywiście sprzedać – dysponuje nią właściciel wedle własnego uznania i nie potrzebuje na to zgody dożywotnika. Ma to jednak swoje konsekwencje – obowiązki wynikające z umowy dożywocia nie wygasają wraz ze sprzedażą mieszkania i zmianą jego właściciela. Oznacza to nic innego, jak to, że każdy nowy właściciel przejmuje wszystkie obciążenia i obowiązki wynikające z istniejącej umowy dożywocia. Wygasa ona dopiero po śmierci dożywotnika – nie może on się go zrzec ani przekazać innej osobie. Pod pewnymi warunkami można zamienić obowiązek zapewnienia opieki i utrzymania na dożywotnią rentę, jednak musi zostać przeprowadzone postępowanie sądowe, co z pewnością okaże się skomplikowane i czasochłonne.
Jak widać z tego opisu, sprzedaż mieszkania z dożywociem jest możliwa, ale może okazać się bardzo trudnym przedsięwzięciem. W praktyce okazuje się, że niewiele osób decyduje się na zakup mieszkania z takim stanem prawnym. Jak bowiem wyobrazić sobie, że nabywca podejmuje się zobowiązania w postaci dożywotniego utrzymywania obcej osoby? Mieszkanie kupujemy zwykle z myślą o własnej rodzinie, chcemy się czuć w nim swobodnie, komfortowo, a obecność osoby trzeciej byłaby niewątpliwym ograniczeniem, niosącym ze sobą również skutki finansowe. Ten szczególny stan rzeczy powinien być uwidoczniony w dziale III księgi wieczystej – jednak prawo to i tak obowiązuje, nawet bez takiego ujawnienia w KW.
Co więc w takiej skomplikowanej sytuacji może zrobić właściciel mieszkania obciążonego dożywociem? Czy ma szansę na pozbycie się kłopotliwej nieruchomości? Co, jeśli nagli go czas i potrzebuje szybko uzyskać dostęp do gotówki? W takich wypadkach zawsze warto zwrócić się do profesjonalnego skupu nieruchomości. Takie firmy z pewnością zajmą się sprawą i znajdą dogodne rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych. Skup nieruchomości działa na innych zasadach niż tradycyjne biuro nieruchomości – nie spotkasz się z odmową przedstawiając stan prawny swojej nieruchomości, zawsze możesz liczyć na satysfakcjonującą ofertę i korzystne warunki finansowe.
Firma skupująca mieszkania z dożywociem zajmie się Twoim problemem – nie stanowi on żadnej przeszkody w zakupie. Istnieją instrumenty prawne, które można w takiej sytuacji zastosować – Ty natomiast pozbędziesz się zmartwienia i uzyskasz środki finansowe w szybkim tempie. Transakcja zakupu mieszkania z takim obciążeniem w zasadzie nie różni się od typowej sprzedaży do skupu nieruchomości – po ustaleniu i zaakceptowaniu warunków przez obie strony, następuje podpisanie umowy sprzedaży w kancelarii notarialnej i rozliczenie w gotówce. Od tej pory to skup nieruchomości przejmuje obowiązki wobec dożywotnika i rozwiązuje sprawę we własnym zakresie. Sprzedający zostaje uwolniony od nieruchomości z kłopotliwym zobowiązaniem, jego powinności wobec dożywotnika w momencie sprzedaży na dobre wygasają.
Jak widzisz, nawet z tak skomplikowanej sytuacji prawnej jest proste wyjście. Profesjonalny skup nieruchomości jest korzystną alternatywą.
Szybko i bez zbędnych formalności sprzedasz mieszkanie i otrzymasz zapłatę.